Давно вже зарубцювалися рани війни, але в народі пам’ять про неї живе, не слабшає біль втрат.

Вічні між століттями ті, хто загинув у боях. Славні у віках живі безсмертні солдати, всі, хто сміливо йшов у бій, відстоюючи право на життя, свободу для майбутніх поколінь. І хоч війна вже давно відійшла у минуле, лише діти здатні зрозуміти значення подій, пропустити її через свою душу, залишити у пам’яті.

Саме для того, щоб вшанувати пам’ять загиблих, щоб застерегти майбутні покоління від таких катастрофічних безглуздих втрат і працює наш музей «Бойової слави».

Музей має давню історію, почав він створюватися ще в 1979 році Улицькою Катериною Семенівною, 5 травня 1981року відбулося відкриття музею. Велика сумісна робота проводилась учнями та вчителями: зустрічі з ветеранами, збір матеріалів, листування, оформлення альбомів, карт-схем, плакатів, стендів, які розкривають бойові події дивізії в роки війни.

У 1995 році організатор музею Улицька К.С виїхала до Ізраїлю на ПМП. Робота музею була призупинена.

З вересня 2003 року відновилась робота музею під керівництвом учителя історії Бєляй Т.М. Маючи досвід з роботи в музеях МПТУ-22 (нині ліцей), ХЗОШ № 49 Немишлянського району, за підтримкою директора школи Балюк Т.А., вона створила раду музею, поновила експонати та поповнила запаси музею. Очолив раду Несвітайло Володимир, учень 10-А класу. Члени ради музею проводять пошукову, фондову, експозиційну, просвітницьку роботи, ведуть документацію музею. До складу ради музею входять учні, педагогічні працівники школи, ветерани Другої світової війни 1939-1945 років.

Рада музею Бойової слави вирішує питання включення до фондів музею пам’яток історії, які надійшли в процесі комплектування; обговорює та затверджує плани роботи музею, заслуховує та обговорює звіти про пошукову, дослідницьку роботу, організовує підготовку екскурсоводів, лекторів, навчання активу, встановлює зв’язки з ветеранами; вирішує інші питання, пов’язані з діяльністю музею.

Основні напрямки діяльності музею: комплектування музейних фондів-виявлення, відбір і придбання предметів музейного значення; фондова робота-облік, вивчення, збереження музейних зібрань, експозиційна робота-організація музейних експозицій, виставок для передачі специфічної музейної інформації.

Просвітницька діяльність здійснюється на основі музейних експозицій та виставок в формах екскурсій, лекцій консультацій, тематичних заходів, святкових лінійок, зустрічей з ветеранами Другої світової війни, учасниками бойових дій, дітей війни тощо.

Музей проводить дослідницьку та пошукову діяльність відповідно до тематики музею; систематично поповнює фонди музею шляхом проведення походів, екскурсій, зустрічей з ветеранами; створює і поповнює стаціонарні експозиції та виставки.

За останні роки придбано 29 експонатів на військову тематику. У музеї також знаходяться матеріали про воїнів 299 «Харківської стрілецької дивізії», зберігається спогади ветеранів про Другу світову війну 1939-1945рр.

Оформлена експозиція, яка включає такі розділи:
« Бойовий шлях 299 Харківської стрілецької дивізії»
« Подвиг героїв безсмертний»
« Ніхто не забутий, ніщо не забуте»
« Пам’ять – вічна»
« Герої 299 Харківської стрілецької дивізії»
« Слово про товариша, про свою дивізію»
« Зустріч ветеранів 299 Харківської стрілецької дивізії в м. Коврові»
« Кроки Великої Перемоги»
« Зберігаємо пам’ять про подвиг»
« Харківщина в роки Другої світової війни»

У минулому році створено 2 нових розділів експозиції
« Хай цей подвиг /Files/images/P1010014.JPGпам’ятають покоління» та «Харківщина в роки Другої світової війни».
Перший з них представляє фотозвіт Ради музею про роботу в межах руху учнівської молоді України «Моя земля – земля моїх батьків» за останні два роки. Другий розповідає про героїчні і трагічні сторінки історії Харківщини періоду війни ( «Бойові дії на Харківському напрямку навесні 1942 року», «Підпілля Харкова», « Партизанськими стежками» та ін.)

Виготовлено 4 нові стенди:
« Ветерани сьогодні»,
« Міста - герої України»,
« Харківщина в період фашистської окупації»,
« За Вітчизну»

Зібрано матеріали для 2 стендів « Робота тилу в період Другої світової війни» та « Герої живуть поряд» ( ветеранів війни) і виготовлено 3 папки з історії Голокосту. Пошукова група працює над зібранням спогадів учасників бойових дій, дітей війни, воїнів – афганців, учасників Чорнобильської АС, ветеранів праці, які проживають у нашому мікрорайоні. Поповнюється новими експонатами рубрика « Німі свідки війни» (ліхтар, 2 гільзи артилерійського снаряду, патрони, акордеон, пам’ятний знак до 40 річчя Перемоги).

У музеї відбуваються зустрічі з ветеранами, уроки мужності, «круглі столи», лекції. Учні ( лекторська група 10-х, 7- х класів) проводять екскурсії

Учні школи брали активну участь у військово-патріотичній акції учнівської молоді « Слобожанські дзвони Перемоги», присвяченій 65-й річниці визволення Харківщини від німецько-фашистських загарбників у період Другої світової війни 1939-1945рр. На базі музею 19 травня 2008 року проходив семінар військово-патріотичного напрямку, підготовлений Обл. СЮТуром, очолюваний депутатом обласної Ради ветеранів Котляревським Олексієм Івановичем. Музей «Бойової слави» одержав Подяку від Обл. СЮТура за активну працю. Члени ради, лекторська група були відзначені, керівник Бєляй Т.М. були відзначені грамотами Обласної Станції Юних Туристів. Рада музею підтримує зв’язки с Обл.. СЮТуром, музеєм Голокосту, обласним комітетом «Дробицький яр», історичним музеєм, музеєм Південної залізниці, музеєм ВМС, Обласною Радою ветеранів війни.

Підготовлено і здійснено захист учнівських проектів :
« Твій подвиг, солдат, у пам’яті народній»
« Видатні дослідники Слобожанщини»
« До джерел - з любов’ю»

Проведені масові заходи в музеї «Бойової слави» :
зустріч з методистом Обл. СЮТур Буйновою Н.І. (травень 2008р.)
лекторською групою на базі музею проведено цикл бесід для учнів 2-10-х класів:
« Підпілля і партизанський рух на Харківщині» (вересень 2008р.)
« Вклонімося великим тим літам» (до Дня визволення України) (жовтень2008р.)
« Голокост – планетарна трагедія людства» ( листопад 2008р.)
зустрічі з Левченком Д.Г, який пройшов усю школу незламної стійкості, найвищої мужності й військової доблесті від Сталінградської битви до Берліна артилеристом-зенітником з учнями 10,11-х класів.

Тісно співпрацює з закладом Панченко Федір Савелійович, колишній в’язень фашистських концтаборів Освенцима, Маутхаузена, Лінца, член ради борців антифашистського протистояння. Він за своє важке життя пережив багато страшних подій, як він описує у своїх власних віршах, спогадах та статтях, які публікуються в газетах та книжках. Він особисто бере активну участь у проведенні зустрічей, конференцій, диспутів з учнями школи. Постійно поповнює музей новими експонатами, власними статтями та літературою.Організовано перегляд і обговорення фільму з історії Голокосту.« Назви своє ім’я» (учні 10 – А класу)

Проведені екскурсії до музею «Бойової слави»:
учнів гімназії № 82,
учнів 4, 5, 8 – х класів школи, учнів ХОШ № 60.
Організовано екскурсії до музеїв міста:
Музею заводу ім. Малишева (учні 11-х класів)
Історичного музею (учні 7-х класів)
Музею воїнів-інтернаціоналістів ( учні 10 класів)
Художнього музею (учні 10-х класів)
Здійснено виїзні екскурсії по маршруту Меморіал « Висота Маршала Конєва»
« Лісопарк»
« Дробицький яр»на танкове поле в селищі Таранівка
до міста Ізюм
Проведено круглі столи, усні журнали:
«Зброя Перемоги 1939-1945рр.» (учні 10-11-х кл.)
«Харківщина в роки війни» (учні 10-х кл.)
« Підпілля та партизанський рух на Харківщині в роки німецько-фашистської окупації» (учні 10-11-х кл.)
«Твій подвиг солдат в наших серцях» (учні 8 -х класів.)

Систематично проводяться заняття з членами лекторської групи; до якої залучено 14 учнів (10 та 7 –х класів).

Старшокласники знайомлять учнів середньої школи з матеріалами музею з ціллю передання навичок та досвіду роботи.

До тих пір поки є ветерани, музеї, вистави, робота учнів, вчителів-ентузіастів збережеться пям’ять про героїчні подвиги в період війни.

/Files/images/P1010013.JPG/Files/images/С ветеранами1.JPG

Заради пам’яті минулого потрібно приділяти більше уваги вивченню історії рідного краю.

Кiлькiсть переглядiв: 1333